Kiedy auto do nas mruga

14-02-2020 17:00

Żółta kontrolka rezerwy paliwa. To najczęściej spotykana, a co za tym idzie - najłatwiej rozpoznawalna kontrolka, która co jakiś czas nakazuje nam udanie się na stację paliw. Deska rozdzielcza naszego auta ma jednak w zanadrzu dużo więcej ciekawych symboli. Czy wiemy, co one oznaczają?

Kontrolki w samochodzie dla wielu z nas pozostają zagadką, a pojawienie się którejkolwiek z nich może powodować przyspieszone bicie serca. Bez obaw. Większość z nich jest kompletnie niegroźna i nie oznacza, że coś się zepsuło. Kontrolki SEAT-a nie odbiegają w zdecydowany sposób od tych spotykanych w wielu innych autach.

Uwaga na czerwone kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: czerwone, pomarańczowe oraz zielone. Najbardziej niepokojące są oczywiście te czerwone. Wskazują na możliwość powstania awarii i to takiej bardziej poważnej. Po zapaleniu się czerwonej kontrolki w samochodzie należy jak najszybciej zatrzymać pojazd i sprawdzić, co się dzieje.

Auto może informować o zbyt niskim poziomie oleju lub awarii hamulców. Nieco inaczej jest z pomarańczowymi kontrolkami. Te na ogół wskazują na możliwość pojawienia się pewnych niewielkich awarii, którym w najbliższym czasie trzeba się przyjrzeć. Najczęściej pojawiającą się jest taka przedstawiająca piktogram silnika. Wskazuje ona na możliwy problem z układem sterowania silnika. Powinien być to dla nas sygnał, by umówić się na jak najszybszą wizytę wASO SEAT.

Kontrolka EPC, czyli typowa dla aut z grupy Volkswagena

Do tych kompletnie niegroźnych i przyjaznych kontrolek w samochodzie należą natomiast te zielone. Pełną one funkcję informacyjną. Przypominają nam one o włączonych światłach lub o tym, że poruszamy się wspomagani przez pracę tempomatu.

Jest jednak jedna kontrolka, którą spotkamy nie tylko w Seacie Leonie czy wszystkich innych SEAT-ach, ale wręcz w niemal wszystkich pojazdach z grupy Volkswagena - kontrolka EPC. Świeci na zielono w formie trzech liter EPC i niewiele nam mówi bez zajrzenia do instrukcji.

Co oznacza kontrolka EPC? To komunikat informujący o niepoprawnej pracy któregoś z podzespołów. Którego? Lepiej wyposażone auta, które posiadają komputery pokładowe, przy zapalonej kontrolce EPC na ogół dodatkowo wyświetlają alert dotyczący danego podzespołu. EPC to skrót od Electronic Power Control. Dzięki temu możemy być pewni, że nie doszło do żądnej mechanicznej awarii, lecz że niedomaga któryś z elektronicznych podzespołów.

Podstawa to zajrzeć do instrukcji obsługi

Komunikat może mieć więc związek z czujnikami pracy silnika, ale także np. z pracą czujnika światła stop lub z przepaloną żarówką. Kontrolka EPC to jedna z wielu kontrolek SEAT-a, która nie powinna nas wprawiać w zdenerwowanie. Wystarczy podjechać do najbliższego ASO SEAT i sprawę wyjaśnić. Wcześniej można jednak przestudiować instrukcję obsługi, by dowiedzieć się, czy awarii nie jesteśmy w stanie wyeliminować sami.